SİİRT: ÜNİVERSİTE VE ACEM(İ)LER – ÖNDER AYTAÇ

siirt uni

SİİRT: ÜNİVERSİTE VE ACEM(İ)LER

28.NİSAN.2013

 

ÖNDER AYTAÇ

Öncelikle şunu yazmakta fayda var. Ben kimsenin adına yazmıyorum. Kendi aklım, duygularım ve düşüncelerim var. Bana gelen (tanıdığım-tanımadığım kişilerden) e-mailler ve konu hakkındaki yaptığım araştırmalar sonrasında da bir konuyu yazmaya ya da yazmamaya karar veriyorum.

Siirt ile ilgili yazdıklarımda da aynı kıstas geçerli. Bir Acem öğretim üyesinin öğrencilere yaptıkları, muta nikâhını meşrulaştırma çalışmaları beni ziyadesi ile rahatsız eden bir kıvılcım olduğu için, ilk Siirt’le ilgili makale yazmam konusunda beni fişekledi. Daha sonrasında gelen e-maillere göre de yazdıklarım devam etti.

Yukarıdaki bilgiler ışığında yola devam edecek olursak, şu iki konunun altını çizmemde yarar var;

BİR: Acem öğretim üyesi konusunda hassasiyetim fazlası ile devam ediyor ve bundan çok ciddi rahatsızlık duymaktayım. Şu anda var olan bir Acem öğretim üyesinin yanına –aynı Nasrettin Hoca’nın Timurleng’den fil isteme kıssasında olduğu gibi- bir tane daha gelecek olan Acem öğretim üyesinin varlığını da biliyorum ve bunlardan rahatsızlığım ziyadesi ile devam ediyor…

İKİ: Siirt üniversitesindeki tayinler konusunda hem rektör beye hem de Yasin Hoca’ya haksızlık ettim. Huzurunuzda her ikisinden de bu konularda özür diliyorum. Şöyle ki;

1. Kendisini sanki camiadanmış gibi gösteren bazı insanlar var. Çünkü bu arkadaşlar önceki rektör döneminde üniversitede camiayı kalkan yaparak, acaba etnik bir kadrolaşmayı mı gerçekleştiriyorlardı?

2. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi görevden alınan üniversitedeki bazı yetkililer de camiayı da bu sorunsalın içine bulaştırmak mı istemekteler?

3. Bu arkadaşların masum olup olmadıkları da çok tartışmalı. Hele hele idari mali işler daire başkanının camiayla uzaktan yakından hiçbir bağlantısı yok ve hakkındaki şaibeler  ile ilgili iddiaları, sağduyu sahibi bütün Siirtliler de bilmekteler…

4. İdari kadrolardaki bu kişiler yeni rektörün seçilmesiyle tasfiye edildiler.

5. Siirt Üniversitesi rektörü de gerçekten de olumsuzluklara rağmen canla başla üniversiteyi şaibelerden kurtarmak için çalışıyor.

6. Rektör Bey’in Kürtçü olan yapıyı temizlemesinden kaynaklanan sıkıntılarından dolayı, yeni yaptığı atamalarda siyasilerin etkisi alışılmışın ötesinde büyük ve Arap ağırlıklı olsa da, hem rektör bey, hem de tayin ettiği kişiler vatanını milletini seven gayretli insanlar.

7. Yasin Aktay’ın ve Osman Ören’in acem sever olmaları da yapılan tayinlerde inşallah Acemperver yapılanmayı beraberinde getirmez ki ben de buna başından sonuna kadar karşıyım.

8. Ancak kabinede bile Acemperver bakanların olduğu, Beşir Atalay’ın Erzurum’da öğretim üyesi olduğu süreçte belki de yüzlerce kez İran’a gelip gittiği düşünülürse, Yasin Hoca’nın ve Osman Bey’in Acemseverlikleri de maalesef ki haklı olmasalar da anlaşılabilir oluyor ki, ben buna da karşı olduğumu ifade etmeliyim…

Siirt’teki son durum böyle!..

Selam ve saygılarımla!..

Twitter: @onderaytac

E-mail: dusunceatolyesitr@gmail.com

www.dusunceatolyesi.com

12 Yorum

Bir Yorum Ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÇEVİRİ: Arif Onur Hangişi